Alkoholi

5 omadust, mille poolest on hasartmängu- ja alkoholisõltuvus sarnased

Üks enim omavahel seostatud sõltuvuste kombinatsioon on alkoholism ja hasartmängusõltuvus. Need kaks on omavahel lausa niivõrd seotud, et uuringutes on leitud, kuidas 10-20 protsenti mõnuaineprobleemiga inimestest on kimpus ka hasartmängusõltuvusega. Veelgi enam, eksperdid on öelnud, et hasartmängusõltlaste puhul on mõnuainete kuritarvitamine seitse korda levinum.

Muidugi ei tähenda see tume statistika, et hasartmängusõltuvusega inimene olekski kindlasti sõltuvuses mõnuainetest või vastupidi. On mängureid, kes ei satu kunagi teiste sõltuvuste küüsi ning vastupidi.

Paraku ei saa aga eitada, et seos on olemas. Alkoholismist paranevad inimesed on näiteks hasartmängusõltuvuse tekkimise riskigrupis, kuna hasartmängud võivad endisele mõnuainesõltlasele meenutada mõnutunnet, mis aju sai varem mõnuainetest. Kasiinomäng võib selle mõnutunde tagasi tuua ning seetõttu võib endine alkoholisõltuvuses olnud inimene asendada alkoholismi lihtsalt teise sõltuvusega.

Mitmed uuringud on uurinud lähemalt nende kahe sõltuvuse seost, eesmärgiga aidata inimestel tunda ära neid kahte sõltuvust ning eristada nende sümptomeid nii, et tulevikus paremini ravida mõlemat sõltuvust ning seda viisil, mis väldib edasiste sõltuvuste küüsi langemist. Mis muudab diagnoosimise nii raskeks, on sümptomite sarnasus. Siinkohal toomegi välja viis sellist sarnasust, mistõttu võib sõltuvuse diagnoosimine olla keerulisem.

Keskkonnamõjud

Nii alkoholism kui hasartmängusõltuvus saavad alguse tegelikult lapsepõlves või varases nooruses, muutudes aja jooksul tõsisteks. Uuringute kohaselt on leitud, et mõlemad sõltuvused järgivad sarnast mustrit ning nooremate täiskasvanute seas on mõlemad probleemid rohkem levinud.

Mõlemad sõltuvuse grupid – nii mängurid kui alkohoolikut – kipuvad otsima keskkonnast stiimuleid, mis ärgitaksid taas sõltuvust. Näiteks võib hasartmängureklaam tekitada mängurile “mänguiha”. Samuti võivad mõlemad sõltuvused tekitada inimestele sarnaseid probleeme finantsiliselt, sotsiaalselt jm viisidel.

Geneetilised mõjutused

Sõltuvushäirete tekkimisel on oma roll ka geneetikal. Vaimsed häired on levinud nende seas, kelle eelkäijate seas oli mingeid psühhiaatrilisi häireid, olgu nendeks kas või ärevus või muu taoline. Ühe uuringu kohaselt oli hasartmängusõltuvus mitu korda levinum peredes, kus eelkäijatel oli juba hasartmängusõltuvus ning sama kehtib suuresti ka mõnuainesõltuvuste kohta.

Kognitiivsed häired ja sõltuvused

Mõned uuringud on vaadelnud, et hasartmängusõltuvuse ja mõnuainesõltuvusega inimeste puhul on otsustusvõime, planeerimine ja muud kognitiivsed võime sarnased. Konkreetsed suhet ei ole veel küll välja toodud sõltuvushäirete ja kognitiivsete probleemide vahel, kuid on võimalik, et need kaks on omavahel seotud. Kuna mõlema sõltuvuse puhul võivad kognitiivsed võimed olla kaasaaitavad faktorid, on ka väga raske diagnoosida üht või teist sõltuvust.

Suhe ravimite ja muude ainetega

Nii hasartmängu- kui alkoholisõltuvuse all kannatavate inimeste puhul on märgatud, et mõlema grupi puhul on teatud sarnasusi seoses erinevate ravimite ja keemiliste protsessidega. Näiteks mängib dopamiin olulist rolli. Samal ajal aitab see teadmine ka lahendada mõlemat sõltuvust paremini, kuna need alluvad sarnasele ravile: ravimid, mis aktiveerivad teatud sünaptilised retseptorid, võivad olla paljutõotavad mõlema sõltuvuse ravimisel.

Psühholoogiline ravi

Tugiteraapia nagu näiteks motiveerivad vestlusseansid ja eneseabiraamatud, mis aitavad toetada kognitiivset käitumist, on hasartmängusõltlaste ravimisel kasulikud ka pikas perspektiivis. Samasuguseid positiivseid mõjusid on märgatud aga ka alkoholisõltuvuse ravimisel, mis tähendab jällegi, et neid kahte sõltuvust on võimalik ravida üheskoos.

Arvestades nende kahe sõltuvuse sarnasuseid ning tihedat käsikäes käimist, on oluline silmas pidada, et sõltlane, kes paraneb ühest sõltuvusest, võib hoopis asendada oma sõltuvuse teisega. Tähtis on pöörata tähelepanu mõlemale probleemile, vältimaks, et ühe sõltuvuse ravimine päädib hoopis teise probleemi tekkimisega.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Back To Top