Alkoholi

Elu hammasrataste all: kuidas vabaneda sõltuvustest

Sõltuvused võivad kimbutada igaühte ning tehniliselt võttes võib absoluutselt iga asi tekitada sõltuvuse. Sõltuvus pole miski muu kui inimkeha soov saada dopamiini. Kui inimene teeb midagi, mis muudab tema keha õnnelikuks, vabastab aju dopamiini selle auhinnana, kuid paraku võibki sellest saada alguse sõltuvus.

Olgu tegemist šokolaadi-, alkoholi- või hasartmängusõltuvusega, nende põhiolemus on sama. Kuidas aga murest vabaneda?

Märka sümptomeid

Esimene samm ravi poole on mõista sümptomeid ning saada aru sellest, et tekkinud on probleem. Sümptomid võivad erineda, kuid kõige selgemad punktid on järgnevad:

  • muutud närviliseks, kui ei saa tarbida sõltuvusstiimulit;
  • muutud depressiivseks, kui pead stiimulist eemal olema;
  • võivad tekkida lahkhelid pere ja sõpradega;
  • võivad tekkida finantsilised probleemid, kuna vaba raha suunatakse stiimuli hankimisse;
  • pole võimalik soovi korral tegevust peatada.

Sõltuvused on seda hullemad, mida tavapärasemad on need igapäevaelus, kuna iga pisiasi võib vallandada sütiku, mis käivitab sõltuvuskäitumise: näiteks võib inimene jalutada poelettide vahel ja näha alkoholipudelit, mis käivitab alkoholismisütiku.

Kõige tähtsam on aga endale tunnistada probleemi ning asuda kohe abi otsima, kui märkad mõnda ülalpool olevatest sümptomitest.

Milline näeb välja sõltuvuse ravi?

Üldiselt võib ravi jagada kolme liigi vahel, millest igaühte võidakse kasutada erinevas olukorras:

  • Teraapia – kõige levinumad sõltuvusteraapia versioonid on käitumisteraapia või kognitiivne teraapia. Nende teraapiate eesmärk on vähendada inimese indu hankida sõltuvusstiimuleid ning sõltlasel aidatakse paremini mõista, miks ta tunneb ja mõtleb stiimulist teatud viisil.
  • Ravimid – vahel võidakse ravi toetada rahustite või antidepressantide abil, kuid see on üsna libe tee, kuna ravimid ise võivad käivitada sõltuvusprobleeme.
  • Abigrupid – üks kõige kasulikumaid variante on suhelda teiste inimestega, kes on sarnases olukorras. Üksteise toetamine ja motiveerimine on sõltuvusest vabanemisel võtmerollis.

Kuidas abi leida

Kui sa kahtlustad, et sinul või sinu lähedasel on probleeme alkoholi või mõne muu sõltuvusega, võid otsida abi professionaalsetelt nõustajatelt, kes aitavad välja selgitada, millises järgus on probleem. Seejärel määrab professionaalne nõustaja ka raviplaani, vastavalt inimese isiklikele vajadustele. Ravi otsimist ei tohiks kindlasti häbeneda – sõltuvusprobleemid võivad võtta elu täielikult üle ning rikkuda nii suhteid kui ka finantsilist elujärge, rääkimata juriidilistest probleemidest ja muust taolisest.

Kui sa kahtlustad, et tekkimas on probleem, on äärmiselt oluline otsida koheselt abi. Kasuta interneti abi, et leida endale lähim nõustaja või vastav asutus, kus konkreetse sõltuvusega tegeldakse ning julge otsida abi – see võib ära hoida tohutult palju probleeme, mis muidu tekkida võiksid!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Back To Top